Володимир Євтушенко

У вересні нинішнього року було нелегко знайти перерву між рясними опадами, проте задля новаторів картоплярства навіть небесна канцелярія надала необхідні преференції - 18 вересня провідні вітчизняні виробники зібралися у СМУ. Недригайлові, що на Сумщині, на полях і виробничих дільницях господарства «Агробізнес ТСК», щоб побачити практичні здобутки цього амбіційного проекту. На щастя, учасники заходу змогли не лише поспілкуватися під час пленарної частини, а й побачити результати роботи агрокомпанії безпосередньо в полі.

Гарна погода, гідні результати діяльності господарів заходу були стимулами високої явки гостей - із найвіддаленіших областей країни на міжнародний семінар «День картоплі «Солана», організований спільно компаніями «Солана Україна», «Агролінії» (дилер Grimme), «Байєр» приїхало багато знаних картоплярів, науковців, авторитетних фахівців галузі. Вони всі прагнули отримати відповіді на актуальні для нинішнього сезону запитання, довідатися, як, завдяки чому в «Агробізнес ТСК» досягнуто високих показників.

ІДЕОЛОГІЯ ПІДПРИЄМСТВА

Найбільше запитань ставилося засновнику підприємства Геннадію Свірському, який охоче відповідав, ділився досвідом, оприлюднював результати своєї діяльності за останні два роки.

Він розповів, що за цей період в овочівництво їхнім підприємством було інвестовано десятки мільйонів гривень - кошти витрачено насамперед на впровадження сучасних технологічних рішень, придбання техніки та будівництво структурних об'єктів. До того ж було застосовано гнучкі адаптовані підходи по кожному агротехнологічному напряму - за потреби купувалося нове обладнання, а там, де могла працювати вживана техніка, знаходили відповідне устаткування. Основна мета - сучасне конкурентне виробництво, збирання та зберігання овочевої продукції - була досягнута. Не менш важливим завданням стало виведення на ринок власної торгової марки «Агробізнес ТСК», що не лише дозволить гідно представити вирощену продукцію в мережах супермаркетів, а й повсякчас нагадуватиме про відповідальність за якість і привабливість сумських овочів, стимулюватиме до подальшого вдосконалення.

Комплексність підходу забезпечує можливість збувати продукцію не лише оптовим покупцям, мережам супермаркетів, а й низці державних установ. Конкурентоспроможність якісної продукції гарантує підприємству не лише наявність і надійність каналів збуту, а й гідні ціни, що є вищими за поточні ринкові на 0,5-1 грн. Підтримка керівництва області, плідна співпраця з банківськими установами вже сьогодні дозволяє «Агробізнес ТСК» стабільно планувати розвиток бізнесу на перспективу. «Головний суддя всієї виконаної роботи - вітчизняний споживач, що активно купує продукцію підприємства», - підкреслив Геннадій Анатолійович.


Говорять експерти

Ігор Завадський,
директор компанії «Солана-Україна»

 

 

 

Наша компанія комплексно працює з «Агробізнес ТСК», надаючи господарству підтримку за кількома напрямами: по-перше, ми забезпечуємо створення «картопляного конвеєра» завдяки вирощуванню картоплі різного терміну дозрівання, щоб можна було оптимізувати процес збирання врожаю; по-друге, різні сорти призначені для різних цілей подальшого споживання (наприклад, Опал і Верді йдуть на переробку для чіпсових заводів, Лабела — червона картопля для споживачів тощо).

 

Завдяки поєднанню низки факторів, довірі власника до своїх технологів, нашому досвіду, адаптованому до місцевих умов роботи, застосуванню всіх елементів картопляної технології дозволяє господарству отримувати чи не найвищу врожайність картоплі в Україні. Так, середня врожайність по господарству становить 600 ц/га, а по окремих сортах навіть 800-900 ц/га! Надалі ми зменшуватимемо кількість сортів і гібридів у цьому господарстві, визначаючи оптимальні для місцевих умов.

Думаю, що зупинимося на 4 найбільш сприятливих.

Карц фон Камеке,
доктор наук, селекціонер, власник бізнесу Solana


 

 

Наша родинна компанія вже понад 100 років спеціалізується на насінництві картоплі й має серйозні напрацювання у створенні нових сортів і гібридів.

Ознайомившись із досвідом агрокомпанії «Агробізнес ТСК», я побачив, що її власники дуже зацікавлені у запровадженні сучасних технологій, зокрема в насінництві картоплі.

 

Ми підтримуватимемо цю компанію й надаватимемо їй максимум консультацій, ділитимемося досвідом, щоб забезпечити прибуток від вирощування найбільш оптимального насіннєвого матеріалу картоплі.


ТЕХНОЛОГІЧНА ОРІЄНТАЦІЯ

Виїхавши на поле до однієї з виробничих дільниць господарства, учасники заходу розділилися на кілька груп, кожна з яких почергово знайомилася із презентованими технологічними рішеннями. Вивчали одразу кілька складових технології вирощування картоплі: на одній частині поля статично розташовувалася лінійка машин Grimme:

  • саджалка Grimme GL 430 із системою «4 в одному» - техніка одночасно протруює бульби, вносить міндобрива, має аплікатор для захисту коренеплодів від шкідників і виконує садіння з початковим гребенеутворюванням;
  • гребенеутворююча фреза Grimme GF 75-4 - виконує пристроєм «дайкер» формування лунок для кращого забезпечення вологою рослини;
  • картоплекопалка Grimme WH 200 - викопує ранні сорти культури з мінімальними пошкодженнями. Агрегат має ще одне призначення - збільшує продуктивність збирання картоплі, коли потрібно швидко зібрати вирощене: його пускають у роботу перед картоплезбиральним комбайном, і картоплекопалка вкладає викопаний урожай у міжряддя наступних рядків, що їх збиратиме комбайн, який разом із викопаними рядками добере й ці бульби. Таким чином зростає швидкість збирання й транспортування продукції.

На другій ділянці поля фахівці картопляної справи ретельно оглядали стан посівів 12 сортів картоплі «Солана», визначаючи отримані показники біологічної врожайності культури, споживчі характеристики вирощеної продукції. Кожен сорт був відокремлений від іншого спеціальними позначеннями - можна було легко розкопати кущі картоплі й побачити гарні бульби. Керівник ТОВ «Солана-Україна» Ігор Завадський не лише власноруч викопував картоплю, а й детально розповідав про технологічні нюанси вирощування конкретних гібридів, оприлюднюючи вражаючі показники їхньої врожайності. Міркуйте самі, окремі гібриди вродили цього річ по 500-700, а деякі навіть більше центнерів на круг! І їх потенціал до того ж ще не використано на 100%.

Тут же, на полі, фахівці компанії «Байєр» консультували присутніх про особливості захисту, нові протруйники та особливості застосування їх на посівах картоплі.
Серед цікавих технологічних рішень, якими ділилося підприємство, - система дощування, що дозволяє компенсувати нестачу вологи в зоні Лісостепу. Учасники Дня поля побачили вирощені завдяки роботі дощувальних машин розвинені посіви овочевих, які наочно переконували, що техніка працює інтенсивно та продуктивно.


Говорять експерти

Дмитро Левічев,
директор компанії'«Агролінїі» (дилер техніки Grimme)

 

 

Розвиток технологій вирощування картоплі в «Агробізнес ТСК» відбувається поступально й інтенсивно. Власники господарства розширили його технічні можливості. Якщо минулого року господарство придбало збиральний комбайн і комплекстехніки для сортування картоплі у сховищах,то нинішнього додали польові машини: придбали машину для обробітку ґрунту, комплекс для садіння, причіпну картоплекопалку для ранньої картоплі.

Це дозволяє вже сьогодні більш ефективно виконувати технологію садіння картоплі, реалізуючи чотири її складові. Результати переконують у доцільності інтенсифікації виробництва.

До речі, усе наше сортувальне обладнання в сховищах відмінно відпрацювало минулий сезон — немає зношування на вальцях, не було перебоїв у роботі.

 

Завдяки комплексному підходу до вирощування картоплі, кращому обробітку ґрунту, загальному налаштуванню в господарстві на ведення сучасного бізнесу «Агробізнес ТСК» технологічно виріс, що позначилося на рості врожаїв і, що є логічним, прибутків. Вміння співпрацювати з місцевою владою, фінансовими інституціями та темпи впровадження найсучасніших технологій заслуговують на повагу.

Звичайно, добре, що протягом короткого терміну компанія змогла впровадити стільки технічних рішень — сховище з регульованим мікрокліматом, комплекс машин Grimme для садіння, збирання та сортування картоплі й овочів.

Крістіна Крафт,
менеджер відділу збуту

 

 

Для мене найцікавішим у цьому заході було побачити роботу техніки Grimme на українських чорноземах, поспілкуватися з клієнтами-фермерами, визначити можливості подальшого вдосконалення наших технічних рішень.

 

Оскільки лінійка машин, що застосовують у Недригайлові, є широкою, то практична користь від цього буде великою. Це дозволить нашим продуктам ставати більш корисними для споживачів.

Овочесховища з регульованим температурним режимом - зберігання картоплі в контейнерах Так у господарстві відбувається завантаження картоплі у спеціальні сітки

Говорять експерти
 

 

Під час проектування сховища з контейнерним зберіганням, що було побудоване минулого року, ми намагалися реалізувати таких два завдання: система має надавати можливість отримати максимальний вихід продукції наприкінці періоду зберігання та мінімізувати затрати на електроенергію. Для семи камер для зберігання картоплі було запропоновано повітрозмішувальне обладнання, що дозволяє досягти необхідної температури та відносної вологості повітря у сховищі та контролювати вологість повітря за рахунок обміну й змішування зовнішнього та внутрішнього повітря. Інші три камери призначено для зберігання моркви, буряка та капусти із застосуванням холодильного устаткування. Обладнання, що розроблене та виготовлене в Нідерландах, є дуже потужним, має чудові можливості для зберігання овочевих культур. Наша компанія працює на ринку вже майже 60 років і є лідером в Європі. Це — технології завтрашнього дня. Тепер картоплю тут зберігають за температури 3.. .4 °С (залежно від сорту), а буряк і моркву—0,5... ГС. Є можливість управляти сховищем на відстані. Його обслуговує одна (!) людина, навчена нами.

У насипному сховищі встановлено багатофункціональний комп'ютер тачскрін Тойта Vision Control із новим начинням, що є сьогодні найкращим продуктом на європейському ринку. Його ще ніде не застосовували в Україні! Звичайно, якість зберігання картоплі в контейнерах краща, й втрати під час зберігання менші, оскільки є можливість мінімізувати механічні пошкодження бульб, а інвестиційні витрати є більшими. За допомогою нашого обладнання проводять усі необхідні етапи зберігання картоплі—сушіння, лікування, доведення до температури зберігання та саме зберігання.

Олесь Капітанчук,
директор компанії «Толсма Україна»

 

 

Геннадій Свірський зауважив, що розвиток систем дощування стримується відсутністю потрібної кількості водойм для забору води, бо нині наявний штучний ставок створювали за радянських часів для колишнього овочевого радгоспу, й нині його потенціалу не вистачає.

ДЕМОНСТРАЦІЯ МОЖЛИВОСТЕЙ

Вона стосувалася високопродуктивної сільськогосподарської техніки, зокрема комплексу машин Grimme, що був застосований
в технології вирощування картоплі. Потужний чотирирядковий картоплезбиральний комбайн Grimme GV 3000 в агрегаті з трактором 300 к. с. швидко викопував посіви культури.

Вправний сортувальний стіл без затримки направляв картоплю в бункер транспортного засобу, що синхронно його супроводжував. Якість і швидкість виконання технологічної операції, дбайливе ставлен¬ня до бульб викликали великий інтерес у керівників господарств, спеціалістів і фермерів. Чимало з них спостерігало за якістю збирання бульб, розташувавшись на робочих вузлах агрегату, коментуючи перебіг картоплезбирання та надаючи практичні поради механізатору щодо виконання технологічної операції.

Наступний блок присвятили технологіям сортування, очищен¬ня та зберігання картоплі. Керівник господарства похвалився перед гостями розфасованою в пакети по 2,5 та 5 кг картоплею під брендом «Агробізнес ТСК», що найближчим часом з'явиться на полицях супермаркетів. Саме такі фасування готових продуктів замовляють сьогодні мережі, і підприємство встановлює, монтує відповідне пакувальне обладнання на власній території.

Придбана лінія для сортування картоплі складалася з комплексу механізмів від компанії Grimme, до складу якого входить при¬ймальний бункер RH 24-60, транспортери типу SC 80 та пристрої для завантаження контейнерів типу GBF. Злагоджена робота всіх механізмів викликала неабияке зацікавлення у фермерів - вони уважно роздивилися, як відбувається сортування картоплі на 3 фракції (велика, середня та мала бульби), транспортування продукції по окремих ящиках-контейнерах, виведення сміття на вулицю.

Комплекс для зберігання овочів у ящиках-контейнерах торік компанія «Толсма Україна» обладнала технікою для довготривалого зберігання овочів і картоплі, що дає змогу створити необхідний мікроклімат, а саме температуру та відносну вологість. Відвідувачі наочно переконалися, як бульби зберігаються в ящиках, як регулюється температура у сховищі, як відбувається подальше їх завантаження в мішки, перевезення в причепах-холодильниках.

Зі слів Геннадія Свірського, рішення побудувати такий комплекс виникло в нього після ознайомлення з роботою фермерських господарств Європи. Він відвідав Голландію та Німеччину, побачив роботу овочівників і вирішив упровадити їх досвід у себе в господарстві. До речі, європейський раціоналізм у Недригайлові відчувався в усьому. Якісні залізобетонні конструкції, що стають основою великих сховищ із нерегульованим температурним режимом, побудовані зі вживаних бетонних плит колишніх радянських тваринницьких ферм.

Загальна ємність сховищ згодом становитиме 17 тис. тонн овочів і картоплі.
Керівник підприємства повідомив, що в модернізацію виробництва вже інвестовано понад 50 млн. грн., і роботи тривають. Зокрема, в «Агробізнес ТСК» нині відбувається будівництво сховищ підлогового зберігання картоплі потужністю 17 тис. га. Гості відвідали і його - працює техніка, приміщення устаткову¬ють необхідним технічним начинням європейських виробників.

Директор компанії «Толсма Україна» (дочірня компанія нідер¬ландського виробника обладнання для зберігання овочів) Олесь Капітанчук поділився планами на майбутнє щодо експлуатації цього комплексу: «Комплекс матиме потужну вентиляційну систему. Зокрема, очікується, що картопля зберігатиметься тут насипом висотою до 3 метрів, регулювання температури та відносної вологості вестиметься також й онлайн із будь-якого гаджета, а собівартість сховища буде значно нижчою порівняно із системою зберігання в ящиках-контейнерах, оскільки там суттєвих грошових вкладень потребують самі контейнери».


Говорить практик

Сергій Малиновський,

директор ПП «Імпак» (Житомирська обл.)

 

 

Цікаво було ознайомитися з досвідом колег із Сумщини щодо місцевих особливостей вирощування, збирання та зберігання картоплі. Вони мають власні технологічні рішення, у нас також є напрацьований досвід, тому такі заходи корисні для всіх аграріїв.

 Ну, а швидкість й обсяги, з якими все будується та створюється, насправді вражають.

Хотілося б, щоб таких прикладів було більше в різних областях нашої країни.

 

Фахівці та керівники інших агропідприємств, які побачили цей комплекс і активно ставили запитання його власникам, цікавилися економічними й технологічними проблемами. Загалом усі присутні залишилися задоволеними побаченим, наголошуючи, що підняти цей комплекс протягом такого короткого терміну було просто нереально, але завдяки ентузіазму та фінансовій підтримці все вийшло.