Олександр Горда

Для сучасного фермера або великого господарства, що спеціалізується на вирощуванні овочів і ягід, виставка Agritechnika-2013 є одним із важливих заходів, де можна ознайомитися з новими тенденціями розвитку плодоовочевих технологій. Зауважимо, що розвиток сільськогосподарської техніки у цих сегментах відбувається одночасно в механічному й інтелектуальному напрямах.Обприскувач для винограду

 

Механічне вдосконалення машин й обладнання направлено переважно в бік подальшої універсалізації з одночасним розширенням модифікацій. Наочно побачити такі новації можна було в сегменті ґрунтообробної техніки – вона стає більш універсальною: і культиватори, і дискові борони, і сівалки, і машини для внесення хімічних речовин. Кількість і якість різних робочих органів пропонується з урахуванням особливостей виробництва кожної конкретної культури. Наприклад, для догляду за цибулею було представлено самохідні машини з кількома різними ґрунтообробними знаряддями.

Варто сказати й про посилення конкуренції між виробниками техніки в дуже вузьких сегментах. Фактично кожна компанія має у своїй лінійці міні-трактори, обприскувачі та дощувальні барабани – їх можна було обирати з-поміж 20 презентованих моделей!

Нікого не залишили байдужими інтелектуальні рішення від лідерів машинобудування, завдяки яким овочівництво може перейти на якісно новий рівень розвитку в найближчі роки. Нагородження одного з таких виробників - компанія Grimme – золотою медаллю стала вагомим тому доказом.

МІНІ-ТРАКТОРИ

До тракторів завжди підвищена увага фермерів і професійних овочівників. Самохідний рушій виконує в їхніх господарствах великий обсяг різноманітних робіт – від польових і транспортних до вантажно-розвантажувальних. Широка пропозиція нових моделей від різних виробників демонструє серйозний підхід до задоволення фермерських потреб. Проте ці новації здебільшого стосувалися інтелектуальних й електронних рішень, дизайну, комфорту, роботи з навісним обладнанням і гідравлікою, ніж механічних тракторів.

Кількість нових тракторів, що мало відомі в Україні або тих, що застосовують вживаними, вражала. Їх презентували такі відомі бренди, як Ferrari, Kubota Don Feng тощо. Вони мають велику кількість опцій, різноманітне змінне обладнання, що є незамінним для роботи на овочевих плантаціях і в садах, і демонстрували можливість переобладнання на гусеничний хід.

Представлені моделі здебільшого не мали кабін (так дешевше), проте за необхідності застосування такого трактора в обприскуванні його можна швидко дообладнати – пояснювали на своїх стендах представники компаній-виробників.
 

Картоплесаджалки Grimme Електронний пристрій Grimme, що отримав золоту медаль виставки
Самохідний рушій, що веде одночасний міжрядний обробіток та підгинання Сучасні фасувальні мішки для картоплі

 

ОБПРИСКУВАЧІ ТА СІВАЛКИ

Необхідність застосування хімії для захисту рослин і проведення частих підживлень також стимулюють розвиток сільгоспмашинобудування. Обприскувачам на Agritechnika-2013 було приділено особливу увагу – моделі не вмістилися в один павільйон, а відвоювали собі півмайданчика. Спеціалізовані (для роботи в садах і ягідниках) також були представлені в значній кількості. Їх можна було побачити в усеозброєнні – із різноманітними пристосуваннями й опціями.

Зазначимо, що саме виробники обприскувачів отримали кілька срібних медалей за інтелектуальні рішення, що дозволяють зробити максимально ефективними внесення пестицидів у важких умовах роботи або на раніше не доступних ділянках полів (на схилах, розворотах, біля лісопосадок).

Традиційно широко була представлена кількість овочевих посівних комплексів. Напрям їхнього розвитку – програмні рішення для точності сівби, координації одночасної роботи різної техніки від різних брендів в одному агрегаті, забезпечення одночасного внесення добрив і протруювання насіння тощо.

ДОЩУВАЛЬНА ТЕХНІКА

Фермерам, які вирощують овочі із застосуванням дощування, пропонували ознайомитися з дощувальними системами барабанного типу. Причому модельні ряди були напрочуд широкі – в окремих виробників їх можна було побачити десятки одиниць.

Різноманіттям вражала й кількість насосних станцій, двигунів і допоміжного обладнання для зрошення. Виробники цієї техніки знайшли підхід і до найвибагливіших клієнтів: спокійно дістатися стенда компаній-виробників було важко – кількість учасників у цьому павільйоні постійно була великою.

ІНШІ ПРОПОЗИЦІЇ

Кажучи про експозицію, варто згадати про презентоване обладнання для збирання та сортування рожаю – столи, машини й спеціальне обладнання. Вони також модернізуються та вдосконалюються з метою зменшення травмування овочів, фруктів, ягід і більш продуктивного їх збирання , сортування. У Ганновері також запропоновано опційні та вже серійні рішення для вдосконалення цих процесів.

Багато нових програмних продуктів для управління процесами з гаджетів дозволяє більше контролювати й впливати на сучасні машини та обладнання. Улюблені нашими фермерами метеостанції вже навчилися брати пробу ґрунту й забезпечувати прогнози руху поживних речовин.

ПЕРЕМОЖЦІ ВИСТАВКИ

Золота медаль  Agritechnika-2013

Пневматичний сепарувальний пристрій AirSep (виробник – Grimme)

Шляхом комбінування перфорованого донного транспортера й повітря, що подається знизу, вперше для картоплезбиральної техніки створено пневматичний сепарувальний пристрій, в якому напрямок руху маси картоплі та її специфічна пропускна здатність зберігаються без обмежень. Під час проходження через сепараційну ділянку бульби знаходяться практично в щадному ширянні над донним транспортером, що вібрує. Важкі каміння та грудки опускаються і через сегментований шлюз потрапляють на викидний транспортер. Якість і продуктивність сепарації адаптують до потреб, їх можна перемикати з кабіни трактора (безступінчасте), змінюючи комбінацію обсягів повітря, нахилу та частоти вібрації донного транспортера.

Стенд компанії Tolsma Розумна іригаційна система John Deere, що отримала срібну медаль


Срібні медалі

Розумна іригаційна система (Smart Irrigation System; виробник – John Deere).

Оптимальне забезпечення рослин водою є обов’язковою умовою для найвищих врожаїв, особливо в професійному зрошуваному землеробстві. Одночасно потреба у воді вимагає істотного підвищення ефективності зрошення, щоб зберегти дефіцитну прісну воду. Зі своєю розумною іригаційною системою фірма John Deere представила інновації для рядкових культур, що дозволяє фермерові планувати й регулювати специфічне для конкретної ділянки та рослин зрошення, засноване на виміряних у реальному часі показниках умісту вологи в ґрунті. Ці показники бездротовим зв’язком передаються на комп’ютер в офісі господарства, аналізуються за допомогою експертної онлайн-системи.

Пропоноване комплексне рішення включає:

  • високоточне кероване через RTK прокладання крапельних шлангів;
  • спеціальний датчик вологості ґрунту для вимірювання вмісту води в різних шарах ґрунту;
  • пристрій бездротової передачі даних (поряд із вологістю ґрунту й температурою повітря, кількість опадів і сонячних годин тощо);
  • різні краплинні шланги для точного розподілу води;
  • головну станцію з адаптованими один до одного компонентами (насоси, вентилі, фільтри).

Ця система забезпечує ефективне використання води, поживних речовин, енергії та витрат праці під час зрошення з одночасним унесенням добрив. Керована через RTK і документована відповідним чином прокладка крапельних шлангів забезпечує безпроблемну роботу машин для обробітки ґрунту та сівбу між прокладеними в грунті шлангами без їх пошкодження.

NUTRI-STAT – «Lab on Chip» (виробник – MMM tech support), датчик Optifert Nutrient (виробник – Pessl Instruments).
Представлені ручні прилади допомагають визначити поживні речовини (NPK) прямо в полі (лабораторія на чипі/lab on chip). Для цього застосовують водянистий розчин із ґрунтових проб або ж рослинних екстрактів, аналізують їх за допомогою спеціальних сенсорних датчиків на приладі. Завдяки низьким витратам на аналіз і моментальній доступності результаті можна значно збільшити кількість проведених аналізів. Тим самим представлені розробки дозволяють підвищити точність адаптованої до потреб ґрунту підживлення у вирощуванні польових, овочевих і садівничих культур.


Говорить експерт

Дмитро Левічев,
директор компанії «Агролінії» (дилер техніки Grimme)

Компанія Grimme на Agritechnika-2013 представила низку розробок. Наша золота нагорода сприймається як заслужена відзнака дій компанії, що постійно впроваджує нові технології у виробництво.

Пневматичний сепарувальний пристрій  AirSep є найновішою розробкою, випробуваною в польових умовах. Причіпний дворядний картоплезбиральний комбайн, на якому встановлено пристрій, дозволяє працювати з продуктивністю в два рази вищою порівняно з аналогічними машинами, що обладнані традиційними сепарувальними пристроями зі щітками. При цьому більш ретельно очищується зібраний урожай із більш дбайливим ставленням до нього.

Серед новинок – картоплесаджалка Grimme ремінного типу, яка дозволяє на звичайній гряді з основою 1,8 м отримувати три посадкові гребені, чим збільшується густота садіння бульб на 1 га. Цікавим є ще одне оригінальне рішення – рухома стінка бункера комбайна, що дозволяє уникнути травмування картоплі за реверсу донного транспортера. Із генерації складських машин представлено бункер із шириною вальцевої групи 2,7 м, що на 20% збільшує продуктивність робіт на закладанні врожаю на зберігання.