Олександр Горда
Для сучасного фермера або великого господарства, що спеціалізується на вирощуванні овочів і ягід, виставка Agritechnika-2013 є одним із важливих заходів, де можна ознайомитися з новими тенденціями розвитку плодоовочевих технологій. Зауважимо, що розвиток сільськогосподарської техніки у цих сегментах відбувається одночасно в механічному й інтелектуальному напрямах.
Обприскувач для винограду
Механічне вдосконалення машин й обладнання направлено переважно в бік подальшої універсалізації з одночасним розширенням модифікацій. Наочно побачити такі новації можна було в сегменті ґрунтообробної техніки – вона стає більш універсальною: і культиватори, і дискові борони, і сівалки, і машини для внесення хімічних речовин. Кількість і якість різних робочих органів пропонується з урахуванням особливостей виробництва кожної конкретної культури. Наприклад, для догляду за цибулею було представлено самохідні машини з кількома різними ґрунтообробними знаряддями.
Варто сказати й про посилення конкуренції між виробниками техніки в дуже вузьких сегментах. Фактично кожна компанія має у своїй лінійці міні-трактори, обприскувачі та дощувальні барабани – їх можна було обирати з-поміж 20 презентованих моделей!
Нікого не залишили байдужими інтелектуальні рішення від лідерів машинобудування, завдяки яким овочівництво може перейти на якісно новий рівень розвитку в найближчі роки. Нагородження одного з таких виробників - компанія Grimme – золотою медаллю стала вагомим тому доказом.
МІНІ-ТРАКТОРИ
До тракторів завжди підвищена увага фермерів і професійних овочівників. Самохідний рушій виконує в їхніх господарствах великий обсяг різноманітних робіт – від польових і транспортних до вантажно-розвантажувальних. Широка пропозиція нових моделей від різних виробників демонструє серйозний підхід до задоволення фермерських потреб. Проте ці новації здебільшого стосувалися інтелектуальних й електронних рішень, дизайну, комфорту, роботи з навісним обладнанням і гідравлікою, ніж механічних тракторів.
Кількість нових тракторів, що мало відомі в Україні або тих, що застосовують вживаними, вражала. Їх презентували такі відомі бренди, як Ferrari, Kubota Don Feng тощо. Вони мають велику кількість опцій, різноманітне змінне обладнання, що є незамінним для роботи на овочевих плантаціях і в садах, і демонстрували можливість переобладнання на гусеничний хід.
Представлені моделі здебільшого не мали кабін (так дешевше), проте за необхідності застосування такого трактора в обприскуванні його можна швидко дообладнати – пояснювали на своїх стендах представники компаній-виробників.
![]() |
![]() |
Картоплесаджалки Grimme | Електронний пристрій Grimme, що отримав золоту медаль виставки |
![]() |
![]() |
Самохідний рушій, що веде одночасний міжрядний обробіток та підгинання | Сучасні фасувальні мішки для картоплі |
ОБПРИСКУВАЧІ ТА СІВАЛКИ
Необхідність застосування хімії для захисту рослин і проведення частих підживлень також стимулюють розвиток сільгоспмашинобудування. Обприскувачам на Agritechnika-2013 було приділено особливу увагу – моделі не вмістилися в один павільйон, а відвоювали собі півмайданчика. Спеціалізовані (для роботи в садах і ягідниках) також були представлені в значній кількості. Їх можна було побачити в усеозброєнні – із різноманітними пристосуваннями й опціями.
Зазначимо, що саме виробники обприскувачів отримали кілька срібних медалей за інтелектуальні рішення, що дозволяють зробити максимально ефективними внесення пестицидів у важких умовах роботи або на раніше не доступних ділянках полів (на схилах, розворотах, біля лісопосадок).
Традиційно широко була представлена кількість овочевих посівних комплексів. Напрям їхнього розвитку – програмні рішення для точності сівби, координації одночасної роботи різної техніки від різних брендів в одному агрегаті, забезпечення одночасного внесення добрив і протруювання насіння тощо.
ДОЩУВАЛЬНА ТЕХНІКА
Фермерам, які вирощують овочі із застосуванням дощування, пропонували ознайомитися з дощувальними системами барабанного типу. Причому модельні ряди були напрочуд широкі – в окремих виробників їх можна було побачити десятки одиниць.
Різноманіттям вражала й кількість насосних станцій, двигунів і допоміжного обладнання для зрошення. Виробники цієї техніки знайшли підхід і до найвибагливіших клієнтів: спокійно дістатися стенда компаній-виробників було важко – кількість учасників у цьому павільйоні постійно була великою.
ІНШІ ПРОПОЗИЦІЇ
Кажучи про експозицію, варто згадати про презентоване обладнання для збирання та сортування рожаю – столи, машини й спеціальне обладнання. Вони також модернізуються та вдосконалюються з метою зменшення травмування овочів, фруктів, ягід і більш продуктивного їх збирання , сортування. У Ганновері також запропоновано опційні та вже серійні рішення для вдосконалення цих процесів.
Багато нових програмних продуктів для управління процесами з гаджетів дозволяє більше контролювати й впливати на сучасні машини та обладнання. Улюблені нашими фермерами метеостанції вже навчилися брати пробу ґрунту й забезпечувати прогнози руху поживних речовин.
ПЕРЕМОЖЦІ ВИСТАВКИ
Золота медаль Agritechnika-2013
Пневматичний сепарувальний пристрій AirSep (виробник – Grimme)
Шляхом комбінування перфорованого донного транспортера й повітря, що подається знизу, вперше для картоплезбиральної техніки створено пневматичний сепарувальний пристрій, в якому напрямок руху маси картоплі та її специфічна пропускна здатність зберігаються без обмежень. Під час проходження через сепараційну ділянку бульби знаходяться практично в щадному ширянні над донним транспортером, що вібрує. Важкі каміння та грудки опускаються і через сегментований шлюз потрапляють на викидний транспортер. Якість і продуктивність сепарації адаптують до потреб, їх можна перемикати з кабіни трактора (безступінчасте), змінюючи комбінацію обсягів повітря, нахилу та частоти вібрації донного транспортера.
![]() |
![]() |
Стенд компанії Tolsma | Розумна іригаційна система John Deere, що отримала срібну медаль |
Срібні медалі
Розумна іригаційна система (Smart Irrigation System; виробник – John Deere).
Оптимальне забезпечення рослин водою є обов’язковою умовою для найвищих врожаїв, особливо в професійному зрошуваному землеробстві. Одночасно потреба у воді вимагає істотного підвищення ефективності зрошення, щоб зберегти дефіцитну прісну воду. Зі своєю розумною іригаційною системою фірма John Deere представила інновації для рядкових культур, що дозволяє фермерові планувати й регулювати специфічне для конкретної ділянки та рослин зрошення, засноване на виміряних у реальному часі показниках умісту вологи в ґрунті. Ці показники бездротовим зв’язком передаються на комп’ютер в офісі господарства, аналізуються за допомогою експертної онлайн-системи.
Пропоноване комплексне рішення включає:
- високоточне кероване через RTK прокладання крапельних шлангів;
- спеціальний датчик вологості ґрунту для вимірювання вмісту води в різних шарах ґрунту;
- пристрій бездротової передачі даних (поряд із вологістю ґрунту й температурою повітря, кількість опадів і сонячних годин тощо);
- різні краплинні шланги для точного розподілу води;
- головну станцію з адаптованими один до одного компонентами (насоси, вентилі, фільтри).
Ця система забезпечує ефективне використання води, поживних речовин, енергії та витрат праці під час зрошення з одночасним унесенням добрив. Керована через RTK і документована відповідним чином прокладка крапельних шлангів забезпечує безпроблемну роботу машин для обробітки ґрунту та сівбу між прокладеними в грунті шлангами без їх пошкодження.
NUTRI-STAT – «Lab on Chip» (виробник – MMM tech support), датчик Optifert Nutrient (виробник – Pessl Instruments).
Представлені ручні прилади допомагають визначити поживні речовини (NPK) прямо в полі (лабораторія на чипі/lab on chip). Для цього застосовують водянистий розчин із ґрунтових проб або ж рослинних екстрактів, аналізують їх за допомогою спеціальних сенсорних датчиків на приладі. Завдяки низьким витратам на аналіз і моментальній доступності результаті можна значно збільшити кількість проведених аналізів. Тим самим представлені розробки дозволяють підвищити точність адаптованої до потреб ґрунту підживлення у вирощуванні польових, овочевих і садівничих культур.
Говорить експерт
Дмитро Левічев,
директор компанії «Агролінії» (дилер техніки Grimme)
Компанія Grimme на Agritechnika-2013 представила низку розробок. Наша золота нагорода сприймається як заслужена відзнака дій компанії, що постійно впроваджує нові технології у виробництво.
Пневматичний сепарувальний пристрій AirSep є найновішою розробкою, випробуваною в польових умовах. Причіпний дворядний картоплезбиральний комбайн, на якому встановлено пристрій, дозволяє працювати з продуктивністю в два рази вищою порівняно з аналогічними машинами, що обладнані традиційними сепарувальними пристроями зі щітками. При цьому більш ретельно очищується зібраний урожай із більш дбайливим ставленням до нього.
Серед новинок – картоплесаджалка Grimme ремінного типу, яка дозволяє на звичайній гряді з основою 1,8 м отримувати три посадкові гребені, чим збільшується густота садіння бульб на 1 га. Цікавим є ще одне оригінальне рішення – рухома стінка бункера комбайна, що дозволяє уникнути травмування картоплі за реверсу донного транспортера. Із генерації складських машин представлено бункер із шириною вальцевої групи 2,7 м, що на 20% збільшує продуктивність робіт на закладанні врожаю на зберігання.